Kavos Aparatai Namams

Kavos Aparatai Namams – kaip išsirinkti ir neapsigauti?

5 sėkmingo pasirinkimo žingsniai.

1. Kavos aparatas namuose – ar reikalingas daiktas?

Norite įsigyti kavos aparatą, tačiau jums sunku apsispręsti ir pasirinkti? Nežinote kokie kavos aparatai namams yra geriausi ir verti jūsų pinigų bei pasirinkimo? Mes pasistengsime jums padėti.

Rašydamas šį straipsnį prisiminiau neseniai girdėtą vieną įdomų dalyką. Prie šventinio stalo su giminėmis eilinį syk gvildenome įvairias gyvenimiškas temas. Kaip ir visada: politika (nors pastaroji tema tikrai nemaloni), juokeliai, technika, gyvenimiški dalykai. Užkandžiavome gurkšnojome vyną. Buvo smagu. Ir užvedus kalbą apie buitinę techniką bei elektroniką, mano dėdė sako:

„va, dar kaip dabar prisimenu, buvo kokie 1992 metai. Mes namuose vakarojame, ir per televizorių sako vedėjas kažkokioje laidoje, kad va Lietuvoje po 5-8 metų kiekvienuose namuose bus po personalinį kompiuterį….. Kad tu žinotum, kaip tada mum juokas sukilo” – tarė jis.

“Pradėjome visi kvatotis ir juoktis iš to vedėjo teleekrane. Cha cha cha, pažiūrėkit ką šneka tas durnelis, kokia nesamonė. Kam tas kompiuteris? Negi čia visi kompiuteristai būsim, nesamonė – žmogus nieko nesupranta apie gyvenimą…“

Ir tada prisiminus šią istoriją ėmėm patys stebėtis bei kvatotis, – kaip pasiketė ir apsivertė per tuos metus žmonių požiūris.

Taigi pasižiūrėkite, kaip dabar gyvename! Kaip viskas pasikeitė! Kiekvieno kišenėje – išmanusis telefonas, kiekvienuose namuose visi šeimos nariai turi po savo kompiuterį, vaikai – savo planšetes, kuriomis žaidžia. Bute kiek elektrinikos: LED televizorius, dulkių siurblys, pas kitus netgi – dulkių siurblys robotas, okur dar mikrobangų krosnelė, skalbimo mašina, muzikinis centras, elektrinis virdulys, elektronianiai žaislai, dronai, Wi-Fi įrenginiai, išmaniosios sistemos. Ne nuostabu, kad šiame elektrifikacijos amžiuje ir kavos aparatai pamažu užsikariauja garbingą vietą mūsų virtuvėse.

Kas pabandė paragauti kavos paruoštos liaudiškai, t.y., užplikius maltą kavą verdančiu vandeniu ir kavos ruoštos kavos aparatu iškart suprato skirtumą, ką reiškia gerti kvapnią, be drumzlių, sodrią bei aromatingą kavą su sodria ruda puta. O kur dar patogumo faktorius? Kuomet paspaudus mygtuką – aparatas atlieka savo darbą, o jus imate ir jau po minutėles mėgaujatės kavos puodeliu. Kavos aparatai namams – tai komfortas ir malonumas mėgaujantis puodeliu kavos be jokių paruošiamųjų darbų.

Žmonės masiškai pradėjo pirkti kavos aparatus, neskaitant savo socialinio sluoksnio bei pajamų. Kas galėjo sau leisti – pirko prabangius ir prabangius, geriausių gamintojų kavos aparatus. Mažiau uždirbantis arba taupantys pinigus – paprastesnius bei ekonominės klasės vokiškus bei itališkus kavos aparatus. Žinoma, natūraliai atsirado ir dėvėtų kavos aparatų rinka, kuomet žmonės sumanę įsigyti naują daiktą, savo senąjį kavos aparatą parduodavo. Taip užgimė naujas kavos kultas ir kuo toliau, tuo jis didėja.

Kokie yra privalumai kavos aparato lyginant su liaudišku kavos plikymo metodu?

  • Taupote laiką ir mėgaujatės lengvumu bei patogumu – jums nebereikai, atskirai virinti vandens, berti kavos į puidelį, užplikyti, laukti kol ji pravės ir atlikinėti kitų darbų.
  • Negadinate natūralaus kavos aromato bei kokybės – eile tyrimų moksliškai nustatyta, jog kavos miltelius supresavus ir per juos praleidus tinkamo slėgio karšto vandens srove, kava kaip gėrimas tada savyje išlaiko natūralius tik jai būdingus poskonius, nuo karščio nesuyra kavoje natūraliai esančios veikliosios medžiagos bei alkaloidai, susiformuoja estetiška sodri ruda kavos puta.
  • Atrandate kavą iš naujo – pradėję ruošti kavą kavos aparatu, jus suprantate, kad iki tol kavos ruošimas plikymo metodu buvo tiesiog kavos gadinimas. Ir visa kava ruošta tokiu primityviu metodu būdavo kone vienoda.
  • Atsiveria platesnės galimybės renkantis kavos skonį, rūšį, aromatą, frakciją. Kadangi jau sufasuota malta kava daugelio gamintojų yra netokia įvairi kaip skrudintų kavos pupelių.

2. Kaip pasirinkti sau tinkamą kavos aparatą?

Tik pradėjus domėtis ir renkantis kavos aparatą namams – kaip ir bet kuriame naujai žengtame gyvenimo žingsnyje iškyla begalė klausimų ir dvejonių. Kokį pasirinkti? Į ką atkreipti dėmesį? Kas aktualu? Kaip neapsirikti?

Šioje straipsnio dalyje padėsime jums apsispręsti ir suformuoti bendrą suvokimą, kad vėliau prekybos centre konsultantas jums nepudruotų smegenų savo pasakomis ir neįpirštų prasto pirkinio. O jūs per klaidą nenusipirktumėte katės maiše.

Visų pirma nuspręskite, kokio kavos aparato norite: automatinio ar pusiau automatinio (kaušelinio – barista tipo), o tik paskui rinkitės tarp modelių bei gamintojų.

  • Automatinis kavos aparatas namams – tai toks kavos aparatas, kuris vienu mygtuko paspaudimu sumals šviežią porciją kavos pupelių, jas supresuos specialiu mechanizmu bei užplikys karštu vandeniu bei supils kavą jums į puodelį, o po visko panaudoti kavos tirščiai bus automatiškai išmetami į atliekų konteinerį. Jums nereikės atlikinėti jokių papildomų darbų. Tiesiog – atėjau, paspaudžiau ir išėjau su kavos puodeliu.

  • Pusiau automatinis kavos aparatas namams– tai toks kavos aparatas, kuris turi specialų kaušelį – filtrą (rankenėlę). Juo kava ruošiama į filtrą įdėjus jau sumaltos kavos, tada tą kavą specialių įrankiu – presu arba kitaip vadinamu tamperiu,  suspaudus, pats kaušelis – filtras yra uždedamas ir vienu rankos judesiu prisukamas prie kavos aparato. Tai padarę tiesiog paspaudžiate mygtuką ir laukiate, kol į puodelį pribėgs jums reikiamas kavos kiekis. Panaudotus kavos tirščius turėsite išsiimti patys nusukę rankenėlę atbuline eiga, o kavos kaušelį (filtrą) po kavos gamino – praskalauti vandeniu.

Abi šios kavos aparatų rūšys yra vienodai geros, o vienos ir tos pačios rūšies kava paruošta automatiu kavos aparatu bei pusiau automatiniu bus lygiai tokios pat kokybės, aromato, sodrumo ir skonio. Pats kavos aparatas neįtakoja kavos kokybės.

Palyginimui, automatiniai kavos aparatai namams yra nuo 4 iki 7 kartų brangesni už pusiau automatinius kavos aparatus. Pvz., jeigu naują automatinį kavos aparata Melitta „E950-104 Solo“ galite nupirkti už 310 eurų, tai analogiškai naujas De’Longhi „EC 156.B“ pusiau automatinis kavos aparatas kainuoja tik 74 eurus.

Tačiau nepamirškite, kad jie abu labai gerai gamins kavą, kainos skirtumas reiškia, kad jūs perkate papildomas funkcija, komfortą, dizainą ir patogumą.

Čia kaip ir su automobiliais: naują automobilį iš salono galime pasiimti už 10 000 eurų, tačiau galite ir už 68 000 eurų. Skirsis jų komplektacijos, klasė, prabangos bei komforto įrangą, spalva, salono apdailos medžiagos, variklio galingumas ir t.t.

Taigi, nusprendėte? Koks kavos aparatas jums reikalingas: automatinis ar pusiau automatinis?

3. Kurie gamintojai geriausi?

Taip taip taip. Tarp gamintojų yra konkurencija ir tiek vieni, tiek kiti nori prisivilioti klientus. Vieni viliojasi žmones gražiu dizainu, patikima konstrukcija, arba funkcijomis, antri – nori pasiūlyti geresnę kainą negu konkurentai, treti tiesiog pučiasi ir buria gražias pasakas su spalvingomis reklamomis, kai tuo tarpu jų siūlomi kavos aparatai yra visiškas šlamštas. Pabandysime atsijoti javus nuo pelų ir paaiškinti, kurie kavos aparatai namams yra jums tinkamiausi.


Geriausias gamintojas neegzistuoja, nes tiek vieni tiek kiti kavos aparatai yra kažkuo savaip unikalūs ir geri ir tuo pačiu turi savų silpnų vietų. Žinoma, negalėčiau išaukštinti kažkokio vieno gamintojo, tačiau egzistuoja tam tikras reitingavimas.
Nesistengsiu kaip sporto varžybose skirti aukso, sidabro bei bronzos medalių. Tiesiog paminėsiu bendrai kurie kavos aparatai yra verti jūsų dėmesio ir pinigų, o tuo pačiu pateiksiu svarbiausią informaciją apie juos.

  • DeLonghi – grynai itališkas prekinis ženklas, stabilus, nepakitęs, neparduotas kokiam nors koncernui, išlaikantis vertę ir nepavedantis. Šių kavos aparatų mechaniniai sprendimai paprasti, tačiau tvirti ir patikimi, priežiūra – labai patogi. Elektronika aukšto lygio, sumontuota kokybiškai. Remonto požiūriu patys smagiausi aparatai taisymui ir ardymui, nes prie kiekvieno agregato galima nesunkiai prisikapstyti, jį išmontuoti ir pakeisti nauju. Plastikų, tiek korpusinių, tiek vidinių mechaninių – kokybė puiki. Visi plastikai pirminio liejimo – neperdirbti, todėl išlaiko tvirtumą per jungimo siūles, atitinka ES keliamus ISO kokybės reikalavimus. O santechninės movos esti storesnės negu vokiškų kavos aparatų – tai tam tikras privalumas dirbant padidinto slėgio sąlygomis.

Jeigu trumpai, DeLonghi privalumai: paprasta konstrukcija, sąžininga detalių kaina ir nebrangus aptarnavimas, o taip pat konkurencinga bei gera kavos aparatų kaina.

Šiai akimirkai negalėčiau pasakyti nei vieno rimtesnio šio gamintojo trūkumo, nebent sustreikavus elektronikai „GENERAL ALARM“ pranešimas kavos aparato ekranėlyje, tačiau tai nėra labai baisi bėda, nes per ilgalaikę patirtį su šiais kavos aparatais sugebame greitai ir nebrangiai pašalinti šiuos elektronikos gedimus. Kai tuo tarpu kiti serviso centrai tokio gedimo atveju klientui siūlo keisti visą pagrindinę plokštę, kas dažnai būna labai brangu.

  • Jura Šveicariškas laikrodukas jūsų namams. Tai greiti, tyliai veikiantys, spartūs, gražiaus dizaino kavos aparatai. Vienareikšmiškai čia nebereikia daugiau liaupsių ir gerų žodžių apie šiuos aparatus. Už pinigus, kuriuos sumokate pirkdami JURA kavos aparatą jūs gaunate tvirtą korpusą, unikalią mechaniką bei pavaros sistemą, kurią saugo JURA patentų sistema, tvirto plastiko jungiamuosius mazgus, tikslią elektroniką. Žinoma, šių kavos aparatų dalių kainos didesnės nei kitų gamintojų, nes visos dalys gaminamos išskirtinai JURA patentais apsaugotose gamyklose.

Vienintelis minusas ką apie juos galėčiau pasakyti – tai didesnė atsarginių dalių kaina bei natūraliai brangesnis remontas. Taip pat šie kavos aparatai neturi serviso durelių – tai reiškia, kad vartotojas negali išimti kavos gaminimo mechanizmo ir jo išvalyti, todėl rekomenduojama JURA kavos aparatams pasibaigus garantijos terminui kas 6-12 mėnesių pristatyti meistrui į dirbtuves, kad šis atliktų difuzoriaus valymo bei definfekcijos darbus.

  • 3 kategorija -„VOKIEČIAI“: t.y. Siemens, BOSCH, MELITTA, NIVONA. Visus šiuos gamintojus surašiau į vieną kategoriją, nes tai yra praktiškai vienas is tas pats BOSCH aparatas tik su skirtingais išorės dizaino sprendimais bei korpuso variacijimis. Visų šių gamintojų vidus yra surinktas iš tų pačių vokiečių gamintojo BOSCH vidinių detalių. Įskaitant elektronines valdymo plokštes, pavaros variklius, vožtuvus, vandens siurblius, katinimo elementus.

Čia vėl iškyla sunkumas apibūdinant pliusus bei minusus kiekvieno šio gamintojo, nes situacija yra tokia, kad kai kurie modeliai yra labai gerai ir labai vykę, o kiti tuo tarpu turi erzinančių trūkumų, tačiau nedidelių.
Na, kaip pavyzdys – BOSCH kavos gaminimo mechanizmas, difuzorius yra ganėtinai brangus lyginant su DeLonghi difuzoriumi. Ir tuo pačiu jautresnis užsikimšimui bei netinkamai priežiūria. O jam sulūžus, negausite pačio difuzoriaus atsarginių vidinių komplektuojančių dalių, – tad turėsite pirkti visą difuzorių. Tai, sakyčiau, yra trūkumas, tačiau difuzoriaus gedimai ir sulūžimai yra ganėtinai reti.
Visos kitos elektroninės bei santechninės bosch dalys pagamintos tvirtai, kokybiškai, jų kaina nėra išpūsta. Ne veltui BOSCH galima sakyti reprezentuoja Vokietiją visoje Europoje ir yra tarsi kokybės standartas. Juk ir mūsų automobiliuose esti labai daug BOSCH elektroninių komponentų bei daviklių.

  • Saeco – dar vienas italas, kaip ir DeLonghi, tačiau DeLonghi kavos aparatai namams „duoda į kaulus“ Saeco kavos aparatams. Dabar pasakysiu, kas kur kaip ir kodėl?
    Negaliu peikti šio prekinio ženklo, nes Saeco aparatai nėra prasti ar nekokybiški, tačiau jie turi kai kurių minusų ir inžinerinių trūkumų, kurie man kaip meistrui labai lenda į akis. Gamintojas tiesiog nesugalvojo kai kurių inžinerinių saugumo sprendimų.
    Tam tikruose Saeco modeliuose aukšto slėgio vandens žarnelės eina per arti elektronikos komponentų, tad santechninės avarijos atveju yra rizika užpilti elektroniką vandeniu. O tai nėra labai gerai. Visa kita pas šiuos kavos aparatus yra pakankamai tvarkinga – dalių kainos praktiškai atitinka BOSCH kainų lygį, kokybė – taip pat.
    Kas dar yra gerai – tai kad SAECO difuzoriui gamintojas duoda visas vidines komplektuojančias dalis. O tai reiškia, kad sulūžus vandens padavimo movai ar vidinei plastiko svirtelei jums nereikės pirkti viso naujo difuzoriaus, užteks tik pakeisti vieną defektuotą vidinę dofuzoriaus dalį.

Taigi trumpai tariant, jeigu jus domina kavos aparatai namams, rinkitės būtent iš šių gamintojų:
1. DELONGHI
2. JURA
3. SIEMENS, BOSCH, MELITTA, NIVONA
Arba 4. SAECO

Nors straipsnio pradžioje minėjau, jog neskirsiu 1, 2, 3 vietos medalių, bet taip jau gavosi, kad kavos aparatai namams išsireitingavo patys, atitinkamai užimdami eilės numerius.

Na, o renkantis modelių įvairovėje jau prasideda kitas lygmuo, bet iš esmės tai lieka tik kavos aparato funkcijų horizontai, jums belieka nuspręsti, kokių funkcijų norite, kas jums reikalinga ir t.t. O vidiniai kavos apaatų mazgai ir mechanika iš esmės išlieka tie patys.

4. Kurie gamintojai išvis neverti dėmesio?

Ohoho! Va dabar tai bus! Ilgai nevyniojęs į vatą jums pristatysiu kavos aparatų gamintojus, kurie išvis neverti jūsų pinigų, dėmesio, o juo labiau remonto. Tokie kavos aparatai yra vienkartiniai daiktai, ir jais naudositės iki pirmo gedimo, o paskui tiesiog išmesite į elektronikos atliekų utilizacijos konteinerį.

Net nesuprantu, kodėl ir kaip šie kavos aparatai atsirado Lietuvos rinkoje ir kokio velnio jais yra prekiaujama. Tai totalus šlamšto ir beverčio daikto siūlymas pirkėjui.

  • Garbingą pirmąją šlamštastikos apdovanojimų vieta norėčiau skirti gamintojui CEBO, kuris  jums siulo savo kavos aparatus. Tokio kavos aparato pirkimas yra totalus pinigų švaistymas, iš esmės tai nevykęs bandymas nukopijuoti SAECO kavos aparatą. CEBO kavos aparatams Europoje dalių nėra, jos yra tik Azijoje, o jų gavimas toks miglotas, kad praktiškai neverta net bandyti pirkti ar siųsti šias dalis į Lietuvą. Bendrai paėmus, CEBO yra kiniečių bandymas sukurti kavos aparatą namams, kuomet buvo paimtas, išardytas ir kopijuotas SAECO kavos aparatas. Deja, kiniečiams ši avantiūra totaliai nepavyko.

Patys nepirkite ir draugus atgrasykite nuo CEBO kavos aparatų pirkimo.

  • Rombouts Zinzino kapsuliniai kavos aparatai – vienareikšmiškai šlamštas, tiek mechaniniu požiūriu, tiek gaminamos kavos kokybe. Jau geriau kavą plikytis liaudiškai puoduke arba nusipirkti artimiausioje degalinėje.

  • SEVERIN – bandymas apsimesti vokišku kavos aparatu, tačiau viduje gražiai paslėptas kinietiškas niekalas. Iš bendros praktikos esu susiduręs, jog tautiečiai lietuviai apsigavo tokių gražuolių pigiai nusipirkę kaimyninėje Lenkijoje.

  • Ariete – iš esmės kinietiškas niekalas, tačiau jam galima rasti vieną kitą atsarginę dalį. Savaime suprantama, atsarginės dalys taipogi kinietiškos kokybės, todėl netgi įdėjus naują dalį, pastaroji po poros mėnesių gali vėl sugesti.

  • Stollar – nors ir gražus, darantis kavą kavos aparatas, jam yra atsarginių dalių, bet vistiek nevykęs daiktas. Klausiate kodėl? Atsakome – nes jis kurtas Kinijoje ir yra skirtas Australijos bei Naujosios Zelandijos rinkai. Tad visos atsarginės dalys yra būtent kengūrų šalyje, o jų atsiuntimas į Europą kainuoja labai daug.  Be kita ko – pačių dalių kaina yra išpūsta, o kokybė totaliai kinietiška. Stollar kavos aparatų vidus taipogi surinktas greitai, pigiai, nekokybiškai. Tad mažumėlę keisti, kodėl toks prastas kavos aparatas Lietuviškuose prekybos centruose kainuoja tarsi geras JURA ar DeLonghi modelis.

  • Bianchi – dar vienas niekalas, gražiai besislepiantis po itališka gracija. Vienareikšmiškai – nepirkite. Šis kavos aparatas taip pat surinktas Kinijoje. Surinkimo kokybė pati prasčiausia, stengtasi taupyti gamybos sąnaudas visur: tiek plastikų kokybėje, tiek elektroniniuose sujungimuose, tiek pagrindinių plokščių litavime.

5. Kaip tinkamai prižiūrėti kavos aparatą?


Jeigu jau išsirinkote kavos aparatą, toliau turite viską žinoti apie jo priežiūrą, tam kad daikto nesugadintumėte dėl savo neišmanymo. Derama priežiūra užtikrina, kad kavos aparatas jums tinkamai tarnautų visą eksploatacijos laikotarpį.

  • Visų pirma skaitykite kavos aparato instrukciją, kiekvieno kavo aparato modelio specifiniai priežiūros aspektai yra aprašyti ir detaliai paaiškinti vartotojo žinyne arba liaudiškai tariant instrukcijoje. Jeigu neturite kavos aparato instrukcijos – kreipkitės į mus, – šiuo klausimu visada jums padėsime.
  • Reguliariai atlikite nukalkinimo ir valymo ciklus – neignoruokite nukalkinimo pranešimo ilgiau negu 1-2 savaites.
  • Būkite atidūs – išgirdę pašalinį nederamą garsą dirbant kavos aparatui, kreipkitės į meistrą, taip užbėgsite už akių rimtiems gedimams. Taip pat reikėtų elgtis jeigu pastebėjote, jog po kavos aparatu atsiranda vandens bala – gali būti, kad santechniniai kavos aparato mazgai mazgai leidžia vandenį.
  • Atlikite profilakitnius patikrinimus – jeigu kavos aparatas nėra naujas, rekomendujama, kad jį patikrintų profesionalus meistras, nes kavos aparato viduje gali būtų potencialių gedimų ar paslėptų problemų, kurių jūs nematote, nes viskas yra korpuso viduje.
  • Valykite difuzorių – kartą savaitėje išimkite kavos aparato difuzorių ir praskalaukite vandens srovele, tik nenaudokite jokio ploviklio.

Jeigu turite klausimų, neaiškumų ar problemų susijusiu su kavos aparatu, visada kreipkitės į mus – mielai jums padėsime.

Pagarbiai, www.KavosEkspertas.lt meistrų komanda.